Renowacja


Renowacja pianin i fortepianów to główny profil naszej działalności. Od kilkudziesięciu lat przywracamy utracony blask i walory muzyczne leciwym instrumentom. Wykonujemy niewielkie naprawy jak i generalne remonty pianin i fortepianów dla klientów prywatnych jak również instytucji muzycznych. Każdy powierzony nam instrument traktowany jest w sposób indywidualny. Od momentu sporządzenia kosztorysu prac , aż do ostatniego "szlifu" pozostaje pod opieką wykwalifikowanych specjalistów. Zdobywane doświadczenie, jak również bogaty park maszynowy pozwalają nam na ciągłe poszerzanie wachlarzu usług:

  


Znaczna większość spotykanych na rynku instrumentów ma już za sobą kilkadziesiąt lub więcej lat ciężkiej pracy. Długotrwała eksploatacja, otaczające powietrze i przypadkowe mechaniczne uszkodzenia pozostawiają na obudowie swoje negatywne piętno. Firma Piano-Centrum od lat zajmuje się przywracaniem walorów estetycznych pianin i fortepianów. Dokładamy wszelkich starań aby odpowiednie wykończenie obudowy zarówno chroniło powierzchnię drewna przed bezpośrednim oddziaływaniem wilgoci i światła jak również wzmacniało i pogłębiało jego piękną strukturę. Wykonujemy wszelkie prace stolarskie i lakiernicze. Naszym klientom proponujemy różne formy wykończenia : od aksamitnego/jedwabistego matu po wysoki połysk polerowany.

  

Pianista uderzając w klawisz uruchamia cały zespół ruchomych dźwigni spełniających w instrumencie najważniejszą funkcję; zamianę prostych, mechanicznych ruchów palców na dźwięk strun, muzykę.. W procesie długoletniej eksploatacji poszczególne elementy systemu tracą swoje właściwości i naruszają prawidłowość działania instrumentu. PIANOCENTRUM wykonuje wszelkie prace związane z poprawą tego stanu. Naprawiamy bądź wymieniamy młoteczki, tłumiki, ośki czy futrowania.. Odnawiamy zżółkniętą kość słoniową bądź zastępujemy ją nowymi białymi lub kremowymi nakładkami. Wachlarz usług w tym temacie jest bardzo duży ale dostęp do specjalistycznych narzędzi i materiałów umożliwia w razie potrzeby wymianę praktycznie każdego z elementów.

  

Struny są głównym źródłem dzwięku w fortepianie. Pobudzane przez uderzenia młoteczków drgają wywołując dzwięki o różnej częstotliwości. Dzięki sprężystej płycie rezonansowej dzwięk słyszymy wielokrotnie wzmocniony. Z upływem lat struny tracą swoją dynamikę a płyta rezonansowa sprężystość. Wymiana strun oraz naprawa rezonansu pozwalają na odzyskanie walorów muzycznych i cieszenie się pięknym dzwiękiem na następne kilkadziesiąt lat.